„Резонантна сећања“ у Центру за промоцију науке

„Резонантна сећања“ у Центру за промоцију науке

Група уметника и истраживача из Естоније боравила је у Београду у оквиру пројекта European Digital Deal. Циљ њихових „Резонантних сећања“ је да премосте генерацијски јаз између младих и старих у Србији.

У периоду од 1. до 12. јула ове године, Центар за промоцију науке је, у оквиру резиденције која је део пројекта European Digital Dealугостио троје уметника и истраживача са естонског Универзитета у Талину. Циљ њиховог пројекта „Резонантна сећања“ је да изграде мост између генерација, фокусирајући се на емпатију и превазилажење дигиталног јаза. 

Током прве фазе резиденције гости из Естоније бавили су се питањем како убрзана дигитализација утиче на старију популацију. Јулија Сион, Нуну Кореија и Клопи Дијаз Рејес желе да створе опипљиве уметничке артефакте који се заснивају на сећањима наших старијих суграђана. Идеја је да ови артефакти садрже, између осталог, и аудио и тактилне компоненте, „омогућавајући посетиоцима сензорно урањање у сећања старијих и подстичући емпатију код младих“. 

„Ово су биле две садржајне недеље, током којих смо урадили 15 интервјуа са старијим грађанима и забележили њихова значајна сећања. Нека од њих укључују дигиталне технологије, нека не, али све ће нам то бити од користи када у будућности будемо радили на изложби и другим стварима које ће бити производ ове резиденције“, каже Нуно Кореија, истраживач, аудио-визуелни уметник и ванредни професор дигиталне трансформације на Универзитету у Талину.

„Задовољни смо резултатима, дубином и смисленошћу успомена које су поделили са нама, њиховом великодушношћу. Увек смо се осећали добродошло, и када смо их виђали у њиховим кућама или кафеима“, додаје Кореија. 

Осим одржаних интервјуа, односно сесија са старијим суграђанима у Београду, Панчеву, Долову и Руми, Кореија, Сион и Дијаз Рејес су одржали две радионице: једну у селу Долово надомак Панчева, у Дому културе „25. мај“, у сарадњи са Удружењем пензионера Долово, и другу у Дневном центру и клубу „Игор Холодков“ у Београду, у сарадњи са Установом Геронтолошки центар Београд. 

Кореија каже да из Београда носе много лепих успомена, као и квалитетног материјала који ће им помоћи да наставе са радом у Талину:

„Било је веома интензивно и имали смо заиста много среће. Центар за промоцију науке је био одличан домаћин, испунили сте све наше захтеве и помогли нам. Уморни смо, али срећни због онога што смо постигли.“

Јулија Сион, истраживачица на Универзитету у Талину, која се превасходно бави посредованим додиром, носивом технологијом и методама генеративног дизајна, каже да јој је жао што одлази, и да се веома радује повратку у Београд крајем ове године: 

„Ово је био заиста одличан почетак пројекта. Осећала сам се сигурно у рукама Центра за промоцију науке, јер сам знала да ћете нам помоћи да се све деси онако како смо и планирали.“

Клопи Дијас Рејес, текстилна уметница која истражује сећања кроз метафоре, модерирала је две радионице, у Долову и Београду. Осим у пословним активностима, каже да је уживала у обиласцима Београда, храни и љубазности људи.

„Ово је заиста било лепо искуство, осећала сам се добродошло. Драго ми је што су и старији суграђани осећали да су добродошли на нашим радионицама. Одржали смо две радионице у два контекста, две различите поставке, и обе су за мене биле веома богате у сваком смислу.“

„Резонантна сећања“ ће јавности први пут бити представљен на фестивалу Арс електроника у септембру 2025, а потом и на art+science манифестацији у октобру исте године. 

Пројекат European Digital Deal (Европски дигитални договор) истражује како убрзани процеси дигиталне трансформације и успон технологија, као што су вештачка интелигенција, машинско учење и алгоритамска обрада података, директно утичу на европске демократске вредности и интегритет наших демократских система. Мрежа европских и глобалних партнера, коју чине актери из културног сектора, уметници, креативци, истраживачи, научне институције и представници јавног сектора, окупљају се да истраже како уметничке перспективе могу деловати као катализатори за одрживе иновације. Овим темама ће се у периоду 2023–2026. године бавити конзорцијум од 13 партнера под руководством Арс електронике из Линца, Аустрија. Поред резиденције чији је домаћин Центар за промоцију науке, одабрано је још 11 уметничких резиденција широм Европе, које истражују дубоку уплетеност нових технологија и демократије.

Остале активности