ЦПН учествује у новом пројекту RRI Tools, финансираном од стране Европске комисије, који има за циљ грађењe новог моделa односа између науке и друштва у Европи
Подаци о пројекту:
Почетак/крај пројекта:
01/2014 – 12/2016
Трајање пројекта:
36 месеци
Координатор:
Fundacio Caixa d’Estalvis и Pensions de Barcelona, Шпанија
Партнери:
- AHHAA Science Centre Foundation, Естонија
- Association Europeenne des Expositions Scientifiques, Techniques et Industrielles (ECSITE), Белгија
- Athena Institute, Белгија
- Центар за промоцију науке, Србија
- CIENCIA VIVA, Португал
- Ellinogermaniki Agogi, Грчка
- European Business and Innovation Centre Network, Белгија
- European Foundation Centre, Белгија
- EUROSCIENCE, Француска
- EVERIS, Шпанија
- EXPERIMENTARIUM, Данска
- Fondazione Cariplo, Италија
- Foundation for Polish Science, Пољска
- Fundació Privada Institut de Recerca de la Sida Caixa, Шпанија
- King Baudouin Foundation, Белгија
- Mobilis Science Center, Мађарска
- Ruse Chamber of Commerce and Industry, Бугарска
- Science Animation Midi-Pyrénées, Француска
- Techmania Science Center o.p.s, Република Чешка
- The Provost, Fellows, Foundation Scholars & the other Members of Board of the College of the Holy & Undivided Trinity of Queen Elizabeth Near Dublin, Ирска
- University College London, Велика Британија
- Vetenskap & Allmänhet, VA, Шведска
- Zentrum Fuer Soziale Innovation, Аустрија
- Wissenschaftsladen Bonn – Bonn Science Shop, Немачка
Опис пројекта:
Пројекат RRI Tools покренут је 20. јануара 2014. године у Бриселу. Трајаће три године и биће финансиран од стране Европске комисије у оквиру Седмог оквирног програма (FP7 2007–2013), а бавиће се Одговорним истраживањем и иновацијама (Responsible Research and Innovation – RRI) у Европи, с освртом на усклађен и ефикасан однос између науке и европског друштва.
RRI је процес током ког сви друштвени актери (истраживачи, грађани, доносиоци одлука, привреда) раде заједно у поступку истраживања и иновација (Research and Innovation – R&I), у циљу усклађивања резултата са вредностима, потребама и очекивањима европског друштва. RRI обухвата шест поља која се односе на истраживање и иновације: јавни ангажман, формално и неформално образовање у науци, родну равноправност, етику, отворени приступ научним резултатима и само управљање истраживањем и иновацијама.
RRI Tools пројекат има буџет од седам милиона евра и рачуна на сарадњу 26 институција из 30 земаља широм Европе. Током пројекта ће бити развијан иновативни и креативни скуп алата који ће садржати практичне дигиталне ресурсе и активности које имају за циљ подизање свести, обуку, ширење и спровођење RRI циљева. Све заинтересоване стране у R&I ланцу обликоваће пројекат током свог учешћа, са посебном пажњом усмереном ка доносиоцима одлука, како би се обезбедио значајан утицај на будуће управљање истраживањем и иновацијама. Алати ће заједнички бити осмишљени и изграђени на постојећим добрим RRI праксама.
RRI ће имати централну улогу у Хоризонту 2020 (2014–2020), новом оквирном програму Европске комисије за истраживање и иновације. Као што је Филип Галије из DG Research групе Европске комисије рекао на уводном састанку: „Део програма Хоризонт 2020 који се односи на ‘Науку са друштвом и за друштво’ природна је еволуција ‘Науке у друштву’, програма из FP7, док се RRI тема провлачи кроз цео Хоризонт 2020.“
RRI Tools је пројекат из области сарадње и инклузије, који има за циљ да повећа креативност и одговорност свих актера укључених у овај процес. Његов крајњи циљ је да се успостави искуствена заједница која окупља све људе и институције активне у овој новој визији научног и друштвеног развоја. „Сигурни смо да ће RRI Tools пројекат допринети остварењу стратегије Европа 2020, тако што ће помоћи да се истраживања и иновацијe у Европи трансформишу у процес који као централну тему има велике изазове нашег времена у коме су промишљање и комуникација са друштвом обавезни“, каже координатор пројекта Игнаси Лопез из Фондације la Caixa (Шпанија).
Укључивање различитих доносиоца одлука у процес развоја и дисеминације алата биће омогућено уз помоћ 19 националних координатора, који ће промовисати RRI међу доносиоцима одлука на локалном и националном нивоу, а у Србији ће овај пројекат координирати Александра Дрецун испред Центра за промоцију науке.
[RRI Tools је финансиран од стране Европске уније у оквиру Седмог оквирног програма (FP7 2007–2013), под споразумом о финансирању број 612393]