Satori predstavlja zajednički rad zainteresovanih strana na proceni etičkog uticaja u istraživanju i inovacijama, 2014 – 2017
Podaci o projektu:
Početak/kraj projekta:
01/2014 – 08/2017
Trajanje projekta:
45 meseci
Sajt projekta:
Koordinator:
UNIVERSITEIT TWENTE, Holandija
Partneri:
- UNIVERSITEIT TWENTE, Holandija
- DE MONTFORT UNIVERSITY, Velika Britanija
- TRILATERAL RESEARCH & CONSULTING LLP, Velika Britanija
- Fonden Teknologirådet, Danska
- Centar za promociju nauke, Srbija
- L’UNION EUROPEENNE DES ASSOCIATIONSDE JOURNALISTES SCIENTIFIQUES ASSOCIATION, Francuska
- HELSINSKA FUNDACJA PRAW CZLOWIEKA, Poljska
- TEKNOLOGIAN TUTKIMUSKESKUS VTT, Finska
- DIN DEUTSCHES INSTITUT FUER NORMUNG E.V, Nemačka
- ASSOCIAZIONE ITALIANA PER LA RICERCA INDUSTRIALE – AIRI, Italija
- INSTITUTO DE SALUD CARLOS III, Španija
- ZNANSTVENORAZISKOVALNI CENTER SLOVENSKE AKADEMIJE ZNANOSTI IN UMETNOSTI, Slovenija
- UNITED NATIONS EDUCATIONAL, SCIENTIFIC AND CULTURAL ORGANIZATION –UNESCO, Francuska
- LINKOPINGS UNIVERSITET, Švedska
- ERICSSON TELECOMUNICAZIONI, Italija
- BUNDESKANZLERAMT DER REPUBLIK OESTERREICH, Austrija
Savetodabni odbor:
- Dr. Mauricio Salvi, Sekretar nauke i tehnologije u savetodabnom odboru (STAK)
- Prof dr med. Elmar Dopefeld, Predsedavajući Upravnog odbora Evropske mreže istraživačkih etičkih odbora (EuRec) i predsednik Stalne radne grupe za medicinski etički odbor u Nemačkoj (AMEK).
- Anke Rainhart, Direktorka upravljanja informacijama u DFG (Nemačka istraživačka fondacija) i bivša predsjedavajuća Evropske fondacije za nauku (ESF), član organizacije Forum o proceni javno finansiranog istraživanja
- Kjara Đovani, Viši menadžer za politiku i inovacije u ANEC, Evropskom potrošačkom glasu u standardizaciji
- Džordž Gan, šef odeljenja u Novartisu za zdravlje životinja i šef korporativne odgovornosti Novartisa
Opis projekta:
Satori je projekat koji će trajati 45 meseci, koji obuhvata 16 partnera iz 13 zemalja, uključujući i međuvladine organizacije, čiji je cilj da se poboljša poštovanje etičkih principa i zakona u istraživanju i inovacijama, i da se uveri da su adekvatno prilagođene evoluciji tehnologija i društvenih problema. Partneri će razviti okvirnu etičku procenu koju će koristiti evropske institucije i organizacije, a koje će biti zasnovane na detaljnim analizama, opšteprihvaćenim etičkim principima, participativnom procesu i angažovanju zainteresovanih strana uključujući i javnost, kako u Evropi tako i šire.
Projekat se sastoji od 12 radnih grupa, počevši od sistematizovanog spiska aktuelnih praksi i principa u etičkoj proceni. Radni paket 2 pregleda postojeće projekte i identifikuje zainteresovane strane. Radni paket 3 istražuje uticaj globalizacije i u kojoj meri se sprovodi istraživanje izvan Evrop. U radnoj grupi 4, partneri prave prvu procenu etičkog okvira i prave plan za potpuno razvijanje tog okvira .Radna grupa 5 tiče se ispativosti revitalizacije i rizika i koristi koje donosi etička procena. Radna grupa 6 se bavi drugim uticajima i skuplja stavove zainteresovanih strana o tim uticajima. Partneri će studirati izglede za standardizaciju u okviru radne grupe 7. U radnoj grupi 8, partneri će razviti strategiju za održivost Satori mreže. U radnoj grupi 9, koja radi tokom celog projekta, partneri će pratiti razvoj politike i drugih inicijativa na nivou EU, MS i na lokalnom nivou koji zaslužuju etičku procenu i javljaće novosti našoj mreži. Partneri su smislili više namensku komunikacionu strategiju za interakciju sa akterima u radnoj grupi 10. Radna grupa 11 upravlja projektom. U radnoj grupi 12, partneri će ostvariti nezavisnu evaluaciju i procenu, koje će omogućiti sve neophodne korektivne akcije kako bi se one poboljšale.
Centar za promociju nauke je vođa Radne grupe 10 i odgovoran je za celokupnu komunikaciju i diseminaciju projekta kao i za organizaciju završne konferencije u Briselu.
Satorijevi iskusni partneri doprinose projektu dodatnim perspektivama i znanjima iz akademske zajednice, industrije, istraživačkih instituta, akademija nauka, novinarstva i drugih sektora.