СЕМИНАР О РЕЦЕНЗИРAЊУ НА ЕЛЕКТРОНСКОМ ФАКУЛТЕТУ У НИШУ

СЕМИНАР О РЕЦЕНЗИРAЊУ НА ЕЛЕКТРОНСКОМ ФАКУЛТЕТУ У НИШУ

У четвртак, 5. марта, у на Електронском факултету у Нишу, одржан је седми по реду Семинар о рецензирању за истраживаче уз присуство 93 истраживача.

Овај семинар организовао је Центар за промоцију науке у сарадњи са Универзитетском библиотеком „Никола Тесла“ из Ниша. У Сали 1 Електронског факултета у Нишу, семинару је присуствовало 93 истраживача, а окупљенима су се обратили др Александар Декански, др Олгица Недић, др Невена Буђевац, др Ивана Дрвеница и Иван Умељић. Током четворочасовног семинара предавачи су говорили о темама у распону од тога како добро урадити рецензију, преко етичких аспеката рецензирања до епистемолошких аспеката писања и рецензирања научних радова до ширег друштвеног значаја рецензирања и функционисања специфичних рецензентских мрежа и платформи као што је Publons.

Др Александар Декански, научни саветник из Центра за електрохемију Института за хемију, технологију и металургију, који је уједно и члан уређивачких одбора и менаџер часописа у Journal of the Serbian Chemical Society и Journal of Electrochemical Science and Engineering, као и сарадник у часописима Хемијска индустрија и Chemical Industry & Chemical Engineering Quarterly, говорио је о томе како је процес рецензирања тесно повезан са процесом писања и да неко треба прво бити добар аутор, да би био и добар рецензент. Улога рецензента, наводи др Декански, јесте да помогне аутору да отклони мањкавости и рад учини довољно добрим да може да се објави, а не да га саплиће на том путу. Др Декански је говорио и о томе које врсте рецензирања постоје, а кратко се осврнуо и на историју рецензирања као и на бројне појединости у вези са писањем научних чланака и питања која истраживачи треба себи да поставе пре упуштања у писање рада.

Следећа излагач била је др Олгица Недић, научна саветница на Институту за примену нуклеарне енергије (ИНЕП) и чланица Уређивачког одбора и подручна уредница за област биохемије и биотехнологије часописа Journal of the Serbian Chemical Society. Др Недић је детаљно упознала присутне истраживаче са етичким аспектима рецензирања и публиковања научних радова истакавши да се питање етичности у процесу објављивања научног рада поставља зато што су неки учесници у овом процесу склони нечасним поступцима који им могу ићи у прилог, а на штету науке и осталих учесника.

Др Невена Буђевац, доцент на Учитељском факултету Универзитета у Београду, помоћница главног уредника часописа European Journal of Psychology of Education и чланица уређивачког одбора у часопису Иновације у настави, говорила је о томе колико је рад рецензената значајан, али и о томе колико је његова вредност слабо препозната и вреднована. Др Буђевац је указала на главне разлоге који нас мотивишу да рецензирамо. Између осталог, како је истакла, рецензирање је наша професионална обавеза, дуг према науци и свима онима који ће објављени рад касније користити и цитирати. Она је нагласила да посао рецензената не добија пажњу какву заслужује, будући да постоји изразита неравнотежа између значаја рецензирања и његовог вредновања.

Последње излагање имала је др Ивана Дрвеница, научна сарадница на Институту за медицинска истраживања Универзитета у Београду и помоћница главног и одговорног уредника часописа Хемијска индустрија. Др Дрвеница је говорила о подршци издавача и веб-платформи вредновању рецензирања и рецензената. Др Дрвеница је истакла да научни резултати ефективно не постоје док нису публиковани у писаној форми у часопису и да је данас свима јасно да управо рецензирање представља камен темељац у процесу објављивања научних радова. Највећи део свог излагања, др Дрвеница је посветила веб-платформама попут Publons-а, чији је циљ да рецензирање претворе у мерљив показатељ стручности и доприноса истраживача у области којом се баве.

Семинар у Нишу био је седми по реду, а досад је кроз овај јединствени програм обуке, који већ четврту годину заредом ЦПН организује са групом истраживача и уредника међународних научних часописа, прошло више од пет стотина истраживача из домаћих научних институција.

Одржавање наредног семинара планирано је крајем септембра у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић“ у Београду.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.