Шесто издање манифестације art+science

Шесто издање манифестације art+science

Шесто издање art+science програма Центра за промоцију науке, под слоганом „Светови вештачке интелигенције“, одржано је од 23. септембра до 23. октобра, у Музеју науке и технике у Београду, галерији Института Сервантес и Научном клубу Центра за промоцију науке.

Манифестација art+science током септембра и октобра публици у Београду представила је 13 радова насталих кроз интердисциплинарну сарадњу уметника, научника и других актера, који осветљавају и преиспитују неке од најважнијих тема данашњице кроз призму вештачке интелигенције. Овогодишњи програм под слоганом „Светови вештачке интелигенције“ заснован је на критичком и креативном сагледавању, читању и тумачењу вредности, система и могућности вештачке интелигенције, док је тематски оквир контекстуализован у радовима уметника који долазе из Данске, Шпаније, Аустрије, Немачке, Белгије, Француске, Велике Британије и САД.

Као и сваке године на манифестацији је представљен победнички рад националне селекције. У 2021. години ово је рад БИНЕМА, дугорочни пројекат кореографа Марка Милића, кроз који се савремени плес проучава у научном контексту. Рад је развијен у сарадњи са научним менторима из пројекта Clean Cadet, финансираног кроз први програм за вештачку интелигенцију Фонда за науку, др Јеленом Сливком и др Николом Лубурићем, са Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду. Овај плесни перформанс изведен је два пута током трајања манифестације.

Поред победничког рада националне АИ Лаб селекције, представљена су још два пројекта у продукцији ЦПН-а, Анатомија Фатберга и Woodiana.today. Ова јединствена научно-уметничка истраживања интердисциплинарних тимова које чине уметници и истраживачи из области машинског учења и заштите животне средине, обрађују тему загађења Дунава и доприноса који сви ми, као појединци, (не)свесно чинимо својим свакодневним поступцима. Рад woodiana.today је интерактивни сајт у виду експерименталног прогнозног сервиса који нуди посетиоцима одговоре на питања о будућности Дунава кроз низ спекулативних фабулација. Овај рад користи AI технологију за предвиђање концентрације загађујућих материја у површинским водама, на основу велике базе података коју су ауторке прикупиле од научних и других институција које прате стање Дунава.

Рад SKEENS шпанске уметнице Елисе Квесте био је представљен на две локације Галерији Института Сервантес и Музеју науке и технике. Овај рад истражује дигиталне отиске из перспективе памћења, коначности и афекта.

Кроз низ сусрете уметника, истраживача, филозофа и других стваралаца који развијају системе вештачке интелигенције или који их тумаче и представљају кроз своје аутентичне поетике, приступе и научне радове, серија AI разговора понудила je јединствени увид у теоријску позадину art+science пракси, као и представљених садржаја изложбе Светови вештачке интелигенције. У оквиру образовних програма овогодишње манифестације art+science спроведена је и посебна лабораторија намењена ђацима средњих школа у Србији под називом makers lab. Научно-уметнички радови које су млади направили у Мејкерс спејсу ЦПН-а и изложили на крају програма изненадили су и својом комплексношћу и квалитетом. 

Центар за промоцију науке и ове године је учествовао на Арс електроника фестивалу кроз Београдски врт. Арс електроника је кроз Кеплерове вртове био фестивал глобалног умрежавања подржан од стране 86 удружених партнера. Кроз умрежавање и дељење ови вртови су места идеја, инспирације, узора и импулса која покрећу на размишљање.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.