Сусрет у простору између

Сусрет у простору између

На Филозофском факултету, у оквиру серијала „Сусрети у простору између“, одржан је разговор о мејкер култури, мејкер заједницама и просторима у којима се развија мејкер култура

У петак, 29. марта, у 19 часова, одржан је други по реду догађај „Сусрети у простору између“, на Филозофском факултету у Београду. ЦПН је поново учествовао у овом програму који организује Катедра за андрагогију Филозофског факултета. Тема овог пута била је мејкерс покрет у Србији.

Пред студентима Филозофског факултета, али и заинтересованим грађанима, водила се дискусија о ”уради сам” концепту који је, у модерном друштву, постао све присутнији, и прерастао у нешто што би могли назвати ”уради са другима”. Посебна пажња, такође, посвећена је просторима у којима се мејкерс и образовање преплићу. На разговору су учествовали Зоран Рончевић из удружења Мејкер Србија, Мирјана Утвић и Милан Вeсић, из Центра за промоцију науке и Душан Митић и Наталија Остојић из колектива Шкоград. Дискусију је водила Јелена Јоксимовић из Центра за промоцију науке.

Током разговора највише се дискутовало о концепту радионице у кући и учионицама које све више постају радионице. Зоран Рончевић је представио и програм удружења Мејкер Србија и мрежу коју ово удружење ствара. Разговарало се и о мејкер фестивалима и сајмовима широм света, али и о концепту саме мејкерс заједнице у свету. Посебан акценат стављен је на дух мејкера, који стављају дружење и размену идеја и знања испред самог производа.

Мејкер покрет односно мејкерс култура је друштвени покрет настао у духу заната и „уради сам“ филозофије. Неки сматрају да је овај покрет реакција на конзумеризам и растући осећај удаљавања од физичког света у модерним градовима. Мејкерс се укршта са културом хаковања и ради на стварању нових уређаја, као и пренамени постојећих. Теме од којих креће су електроника, роботика, 3-Д штампање и употреба рачунара, као и активности као што су обрада метала, обрада дрвета и веома важне традиционалне уметности и занати.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.