Na Filozofskom fakultetu, u okviru serijala „Susreti u prostoru između“, održan je razgovor o mejker kulturi, mejker zajednicama i prostorima u kojima se razvija mejker kultura
U petak, 29. marta, u 19 časova, održan je drugi po redu događaj „Susreti u prostoru između“, na Filozofskom fakultetu u Beogradu. CPN je ponovo učestvovao u ovom programu koji organizuje Katedra za andragogiju Filozofskog fakulteta. Tema ovog puta bila je mejkers pokret u Srbiji.
Pred studentima Filozofskog fakulteta, ali i zainteresovanim građanima, vodila se diskusija o ”uradi sam” konceptu koji je, u modernom društvu, postao sve prisutniji, i prerastao u nešto što bi mogli nazvati ”uradi sa drugima”. Posebna pažnja, takođe, posvećena je prostorima u kojima se mejkers i obrazovanje prepliću. Na razgovoru su učestvovali Zoran Rončević iz udruženja Mejker Srbija, Mirjana Utvić i Milan Vesić, iz Centra za promociju nauke i Dušan Mitić i Natalija Ostojić iz kolektiva Škograd. Diskusiju je vodila Jelena Joksimović iz Centra za promociju nauke.
Tokom razgovora najviše se diskutovalo o konceptu radionice u kući i učionicama koje sve više postaju radionice. Zoran Rončević je predstavio i program udruženja Mejker Srbija i mrežu koju ovo udruženje stvara. Razgovaralo se i o mejker festivalima i sajmovima širom sveta, ali i o konceptu same mejkers zajednice u svetu. Poseban akcenat stavljen je na duh mejkera, koji stavljaju druženje i razmenu ideja i znanja ispred samog proizvoda.
Mejker pokret odnosno mejkers kultura je društveni pokret nastao u duhu zanata i „uradi sam“ filozofije. Neki smatraju da je ovaj pokret reakcija na konzumerizam i rastući osećaj udaljavanja od fizičkog sveta u modernim gradovima. Mejkers se ukršta sa kulturom hakovanja i radi na stvaranju novih uređaja, kao i prenameni postojećih. Teme od kojih kreće su elektronika, robotika, 3-D štampanje i upotreba računara, kao i aktivnosti kao što su obrada metala, obrada drveta i veoma važne tradicionalne umetnosti i zanati.