Svemirski lift u Beogradu

Svemirski lift u Beogradu

Profesor Hiro Fudži iz Japana predstavio svemirske liftove i prateće tehnologije publici Naučnog kluba CPN-a u petak, 26. decembra[:]

DSC_0071

Profesor Hiro Fudži iz Japana predstavio je beogradskoj publici svoje dugogodišnje iskustvo u radu na razvijanju tehnologija u oblasti astronautike, neophodnih za izgradnju bukvalno najvećeg građevinskog poduhvata u istoriji čoveka – svemirskog lifta.

Mada ukupni budžet jednog ovakvog projekta prelazi brojku od 75 milijardi evra, prema njegovim rečima japanska kompanija Obajaši planira da izgradi prvi svemirski lift, visine 96.000 kilometara do 2050. godine.

Inače, profesor Hiro Fudži je u Beogradu bio gost Matematičkog isntiututa SANU i prof Veljka Milutinovića sa Elektrotehničkog fakulteta. Na poziv CPN, tokom boravka u Beogradu, u petak, 26. decembra u 19 časova, održao je popularno predavanje u okviru programa Moja teorija u Naučnom klubu.

DSC_0074

Na oduševljenje prisutnih posetilaca, profesor Fudži je putem nekoliko video klipova predstavio projekat u okviru kojeg je sa članovima svog tima postavljao dugačku svemirsku traku u prostor oko Zemlje.

Bio je to prvi uspešan projekat ove vrste na svetu. Dužina postavljene trake je 31,7 kilometara i predstavlja svetski rekord. Da bi se postavio svemirski lift, neophodno je postaviti sličnu traku, ali mnogo veće dužine. Iako je ovo pionirski poduhvat profesora Fudžija i njegovog tima, ovaj princip će potencijalno poslužiti budućim graditeljima.

Takođe, govorio je o tehnologijama pomoću kojih će svemirski lift morati aktivno da izbegava opasnosti koje prete iz svemira, kao što je svemirski otpad u Zemljinoj orbiti ili razno kosmičko kamenje.

DSC_0056

U pogledu razvijanja ugljeničnih nanocevi, prema rečima profesora Fudžija, tek smo uspeli da sagradimo cevi dužine nekoliko centimetara, a ono što nam je neophodno su cevi dužine nekoliko desetina kilometara. Ovo možda predsatvlja i najveći problem, jer je njihova proizvodnja ključ uspeha u izgradnji svemirskog lifta.

Hiro Fudži je tokom četrdeset godina rada objavio oko 150 naučnih radova o dinamici i upravljanju infrastrukturama u svemiru. Obučio je više od 200 studenata master i doktorskih studija. Trenutno je profesor emeritus na tokijskom Metropoliten institutu i profesor aerokosmonautike na Nihon univerzitetu i Tehnološkom institutu Kanagava u Tokiju. Profesor Fudži drži počasni doktorat Univerziteta u Beogradu.

Osnivač je i predsednik kompanije TMIT & Co. Ltd i naučni saradnik japanske svemirske agencija JAXA. Pridruženi je član poznatog Američkog instituta za aeronautiku i astronautiku i predstavnik prvog projekta koji je uspešno sproveo postavljanje trake u svemiru, veoma bitnog aspekta izgradnje svemirskih liftova.

DSC_0091

Istražite više o svemirskim liftovima.

Tags

Ostale aktivnosti