Клаудија Дијаз Рејес, текстилна уметница која истражује сећања кроз метафоре и чланица интердисциплинарне групе уметника и истраживача из Естоније, од 24. до 31. јануара поново је боравила у Београду. Током свог боравка одржала је две текстилне радионице са старијим суграђанима у Београду и Долову.
Центар за промоцију науке, у оквиру резиденцијалног програма који је део пројекта European Digital Deal, угостио је Клаудију Дијаз Рејес, уметницу и истраживачицу са Универзитета у Талину. Она је део тима пројекта Резонантна сећања, чији је циљ изградња моста између генерација кроз фокус на емпатију и превазилажење дигиталног јаза.
Поред Дијаз Рејес, тим чине и Јулија Сион и Нуну Кореија, који су у децембру прошле године спровели прву тест фазу истраживања. Та фаза се односила на хаптичке и аудио импресије, док се у оквиру ове посете Клаудија бавила импресијама старијих на прикупљене приче у претходним фазама истраживања и идејама за представљање кроз текстилне артефакте.
Пројекат Резонантна сећања има за циљ стварање опипљивих уметничких артефаката који се заснивају на сећањима старијих грађана. Ови артефакти ће садржати аудио и тактилне компоненте, омогућавајући посетиоцима сензорно урањање у сећања старијих генерација и подстичући емпатију код младих.
Дијаз Рејес је одржала две радионице, 29. јануара у селу Долово, у просторијама Месне заједнице Долово, у сарадњи са Удружењем пензионера „Долово 2“, и 28. јануара у Дневном центру и клубу „Игор Холодков“ у Београду, у сарадњи са Установом Геронтолошки центар Београд.
Тим пројекта Резонантна сећања је тренутно у фази продукције уметничких артефаката који ће бити први пут представљени јавности на фестивалу Арс електроника, у септембру 2025. године, а потом и на art+science фестивалу у октобру исте године.
Пројекат European Digital Deal (Европски дигитални договор) истражује како убрзани процеси дигиталне трансформације и успон технологија, као што су вештачка интелигенција, машинско учење и алгоритамска обрада података, директно утичу на европске демократске вредности и интегритет наших демократских система. Мрежа европских и глобалних партнера, коју чине актери из културног сектора, уметници, креативци, истраживачи, научне институције и представници јавног сектора, окупљају се да истраже како уметничке перспективе могу деловати као катализатори за одрживе иновације. Овим темама ће се у периоду 2023–2026. године бавити конзорцијум од 13 партнера под руководством Арс електронике из Линца, Аустрија. Поред резиденције, чији је домаћин Центар за промоцију науке, одабрано је још 11 уметничких резиденција широм Европе које истражују дубоку уплетеност нових технологија и демократије.