Klaudija Dijaz Rejes, tekstilna umetnica koja istražuje sećanja kroz metafore i članica interdisciplinarne grupe umetnika i istraživača iz Estonije, od 24. do 31. januara ponovo je boravila u Beogradu. Tokom svog boravka održala je dve tekstilne radionice sa starijim sugrađanima u Beogradu i Dolovu.
Centar za promociju nauke, u okviru rezidencijalnog programa koji je deo projekta European Digital Deal, ugostio je Klaudiju Dijaz Rejes, umetnicu i istraživačicu sa Univerziteta u Talinu. Ona je deo tima projekta Rezonantna sećanja, čiji je cilj izgradnja mosta između generacija kroz fokus na empatiju i prevazilaženje digitalnog jaza.
Pored Dijaz Rejes, tim čine i Julija Sion i Nunu Koreija, koji su u decembru prošle godine sproveli prvu test fazu istraživanja. Ta faza se odnosila na haptičke i audio impresije, dok se u okviru ove posete Klaudija bavila impresijama starijih na prikupljene priče u prethodnim fazama istraživanja i idejama za predstavljanje kroz tekstilne artefakte.
Projekat Rezonantna sećanja ima za cilj stvaranje opipljivih umetničkih artefakata koji se zasnivaju na sećanjima starijih građana. Ovi artefakti će sadržati audio i taktilne komponente, omogućavajući posetiocima senzorno uranjanje u sećanja starijih generacija i podstičući empatiju kod mladih.
Dijaz Rejes je održala dve radionice, 29. januara u selu Dolovo, u prostorijama Mesne zajednice Dolovo, u saradnji sa Udruženjem penzionera „Dolovo 2“, i 28. januara u Dnevnom centru i klubu „Igor Holodkov“ u Beogradu, u saradnji sa Ustanovom Gerontološki centar Beograd.
Tim projekta Rezonantna sećanja je trenutno u fazi produkcije umetničkih artefakata koji će biti prvi put predstavljeni javnosti na festivalu Ars elektronika, u septembru 2025. godine, a potom i na art+science festivalu u oktobru iste godine.
Projekat European Digital Deal (Evropski digitalni dogovor) istražuje kako ubrzani procesi digitalne transformacije i uspon tehnologija, kao što su veštačka inteligencija, mašinsko učenje i algoritamska obrada podataka, direktno utiču na evropske demokratske vrednosti i integritet naših demokratskih sistema. Mreža evropskih i globalnih partnera, koju čine akteri iz kulturnog sektora, umetnici, kreativci, istraživači, naučne institucije i predstavnici javnog sektora, okupljaju se da istraže kako umetničke perspektive mogu delovati kao katalizatori za održive inovacije. Ovim temama će se u periodu 2023–2026. godine baviti konzorcijum od 13 partnera pod rukovodstvom Ars elektronike iz Linca, Austrija. Pored rezidencije, čiji je domaćin Centar za promociju nauke, odabrano je još 11 umetničkih rezidencija širom Evrope koje istražuju duboku upletenost novih tehnologija i demokratije.