U Jugoslovenskoj kinoteci održana OpenSciComm konferencija

U Jugoslovenskoj kinoteci održana OpenSciComm konferencija

Konferencija posvećena naučnoj komunikaciji i konceptu otvorene nauke – Open Science Communication Conference –  održana je u Beogradu, u Jugoslovenskoj kinoteci, 24. i 25. novembra.

 Konferencija je okupila brojne stručnjake, naučnike i naučne komunikatore sa ciljem uspostavljanja dijaloga o važnim temama kojima se bavi savremena nauka, dragocenog povezivanja naučne zajednice i društva, i podsticanja novih smerova razmišljanja o nauci i tehnološkom napretku. Uz više od 100 govornika i 250 učesnika iz 30 zemalja sveta, konferenciji su prisustvovali i TED govornici, ugledni istraživači i nastavnici, koordinatori evropskih projekata i rukovodioci nekih od najvećih istraživačkih instituta, naučnih centara i drugih organizacija relevantnih u savremenom svetu nauke.

Program konferencije je osmišljen kroz dva tematski uokvirena dana i nekoliko paralelnih sesija. Prvoga dana, fokus je bio na naučnoj komunikaciji, otvorenoj nauci, naučnom novinarstvu i prepletu umetnosti i nauke. Narednog dana, glavne teme bile su na STE(A)M obrazovanje, klimatska pismenost i građanska naučna istraživanja. Nakon uvodnih izlaganja, organizovan je paralelni program u Pop-up naučnom klubu i u glavnoj sali Kinoteke, uz radionice u Naučnom klubu Beograd.

„Koncept otvorene nauke, koji je zasnovan na otvorenosti čitavog procesa, jeste koncept sa kojim nauka treba da se suoči i implementira ga sa ciljem kreiranja opšteg poverenja“, izjavila je na ceremoniji otvaranja dr Jelena Begović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, i dodala da je vrlo bitno da stanovništvo razume ono što naučnici rade, jer to sve više utiče na njihove živote. „Dešavanja oko pandemije izazvane korona virusom posebno su ukazala na to koliko je komunikacija sa celokupnim društvom od krucijalnog značaja, pa i presudna za odluke građana, pogotovo kada je reč o novim tehnologijama, kao što su biotehnologija ili biomedicina“, istakla je Begović. Dr Marko Krstić, v.d. direktora Centra za promociju nauke, istakao je da je pandemija korona virusa pokazala značaj nauke, naročito naučne komunikacije.

„U nikada povezanijem, globalizovanom svetu, ali i u vremenu sa upečatljivim i potpuno novim izazovima, potreba za činjenicama i informacijama koje su potvrđene naukom postala je osnovno ljudsko pravo“, zaključio je Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac Sektora za međunarodnu saradnju Centra za promociju nauke.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostale aktivnosti