U Naučnom klubu CPN-a održan panel „Svemir i klimatske promene“

U Naučnom klubu CPN-a održan panel „Svemir i klimatske promene“

U četvrtak, 10. oktobra, u sklopu Svetske nedelje svemira, u Naučnom klubu Centra za promociju nauke, održan je skup pod nazivom „Svemir i klimatske promene“. Ovom prilikom predstavljeni su najuspešniji projekti domaćih istraživača u ovoj oblasti, a sam događaj svečano je otvorila ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović.

Cilj panel-diskusije u Naučnom klubu Beograd bio je da osvetli značaj i istakne ključnu ulogu satelitskih posmatranja u razumevanju globalnih klimatskih promena i kreiranju održivih rešenja za budućnost planete.

„Veliko mi je zadovoljstvo što prisustvujem obeležavanju Svetske nedelje svemira. Suočavamo se sa velikim globalnim problemima, a klimatske promene su počele da utiču na svakog od nas na dnevnom nivou. Uloga nauke je da mnogo jače i hrabrije iskorači i da se fokusira na ciljeve održivog razvoja. Danas ćete imati priliku da čujete više o projektu ‘Mozaik’, prvom srpskom satelitu koji treba da obezbedi podatke u vezi sa aktivnostima Sunca, ali i o Parku tamnog neba „Vidojevica“, gde je naglasak na očuvanju prirodnog okruženja. Želim da vam se zahvalim što se bavite ovom temom i što ste posvetili svoje karijere tome da nam životi jednog dana budu kvalitetniji ili da makar sačuvamo ovo što danas imamo“, izjavila je pre početka panela ministarka dr Begović.

Svetska nedelja svemira se obeležava svake godine od 4. do 10. oktobra. Simbolično, ona počinje na dan kada je lansiran prvi veštački satelit Sputnjik, a završava se na dan kada je na snagu stupio Sporazum o svemiru. Osnovna ideja ove međunarodne manifestacije jeste da se afirmišu dostignuća nauke i tehnologije i njihov doprinos poboljšanju i razvoju ljudskog života, a ovog oktobra poseban doprinos pružili su Centar za promociju nauke i Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

„Zaključno sa događajem u Naučnom klubu Centra za promociju nauke, ukupno je prijavljeno 54 događaja, što je najveći broj aktivnosti koje smo do sada realizovali tokom Svetske nedelje svemira“, istakao je savetnik ministarke nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Zoran Tomić, koji je već 10 godina nacionalni koordinator ove manifestacije.

Izvršna direktorka asocijacije World Space Week Alma Okpalefe, koja se onlajn putem priključila događaju, čestitala je timu u Srbiji na entuzijazmu i tome što je prepoznao važnost ove teme.

Javnosti su potom predstavljeni najznačajniji projekti koji se sprovode u Srbiji unutar ove oblasti. Od profesora sa Matematičkog fakulteta dr Dušana Marčete saznali smo više o  projektu „Mozaik“. Krajem 2025. ili početkom 2026. godine, u zavisnosti od ciklusa aktivnosti Sunca, prvi srpski satelit „Mozaik“ trebalo bi da bude lansiran u orbitu, gde će ostati dve do tri godine. Dr Marčeta je naglasio značaj multidisciplinarnog pristupa, što je dovelo do okupljanja istraživača sa više različitih fakulteta i instituta.

Dajana Bjelajac je ispred organizacije Carpe Noctem predstavila projekat Parka tamnog neba „Vidojevica“, objasnila šta je to svetlosno zagađenje, a govorila je i o tome koliki je u Srbiji potencijal za astronomski turizam. Naučni savetnik Astronomske opservatorije Beograd Srđan Samurović otkrio nam je više o istraživačkim jedinicama Astronomske opservatorije Beograd za istraživanje Sunca i klimatskih promena.

Istog dana, u četvrtak, u podne, istekao je i rok za prijavu na Javni poziv za projekte građanskih naučnih  istraživanja, koji je Centar za promociju nauke raspisao drugu godinu zaredom, a panel-diskusija u Naučnom klubu zatvorena je upravo predstavljanjem rezultata jednog uspešnog projekta građanskih naučnih istraživanja „Negujmo vezu sa zemljištem: osnaživanje poljoprivrednika i mladih kao građana istraživača za praćenje zdravlja zemljišta i biodiverziteta“, kojim rukovodi Institut BioSens.

Foto: Igor Pavićević

Ostale aktivnosti