Научни клуб Ниш у Недељи истраживача

Научни клуб Ниш у Недељи истраживача

Уочи Европске ноћи истраживача, у Нишу смо се возили Научним аутобусом, експериментисали, гледали позоришну представу и уживали у бројним догађајима

 

Садржаји које је ове године припремио Научни клуб Ниш у Недељи истраживача били  су узбудљиви и интерактивни: ученици и сви заинтересовани грађани имали су прилику да виде изложбу и позоришну представу, слушају 6 научнопопуларних предавања, виде 4 интерактивне поставке, провозају се Научним аутобусом, упознају са неколико  европских пројеката  и учествују у радионицама и експериментима у Парку знања.

Манифестација је отворена 23. септембра поздравном речи директорке Регионалног центра Данијеле Марковић и изложбом „Академик Михаило Гавриловић – историчар, архивист и дипломата“. Кроз 23 изложбена плаката, ауторка Миљана Ђорђевић, архивска саветница Историјског архива у Нишу, упознала је све присутне са животом и радом првог члана Српке краљевске академије и  првог државног архивара.

Глумац Народног позоришта у Нишу, Александар Михаиловић, је говорећи текстове посвећене овом великану, приближио и дочарао период у коме је живео овај значајни историчар и доктор наука са Сорбоне. Изложба је у Регионалном центру била отворена до 28. септембра, а посетиоци су имали прилику да виде оригинална документа и фотографије.

Ученике је обрадовала и представа „Кирија – наша деца“, коју су приказали млађи и старији  чланови Студија глуме Центра за културу и уметност из Алексинца.

Поставком под називом „ЕТНО КУТАК – сачувано од заборава“, које су у холу Регионалног центра приредиле др Наташа Мартић Бурсаћ и Милена Гоцић са Департмана за географију Природно-математичког факултета у Нишу, отворили смо друго вече Недеље истраживача у Регионалном центру. Саставни део ове изложбе чине алати, посуђе, играчке, одећа, ношња, преслице, коловрати и предмети који су били неизоставни део сваког сеоског домаћинстава с почетка 20. века у Србији. Кроз ову поставку ученици су упознали културу и обичаје прошлих времена.

Четврти дан у Недељи истраживача почели смо обиласком знаменитости града.  „Научним аутобусом улицама Ниша“ назив је активности организоване у сарадњи са Туристичком организацијом града, уз панорамско разгледање града туристичким аутобусом. У вожњи је учествовало 100 ученика основних школа ван градског подручја. Ученици и наставници су се возили трасом дугом 26 километра и били су у прилици да виде све значајније споменике бурне нишке историје, као што су Тврђава, Концентрациони логор из Другог светског рата, Ћеле кула и Медиана, зграда Бановине, Официрски дом, централно градско језгро, као и природне лепоте Нишке Бање.

У вожњи су уживали ученици ОШ „Војислав Илић Младји“ из Хума, ОШ „Стеван Синђелић“ из Каменице, ОШ „Лела Поповић“ из Миљковца , ОШ „1. мај“ из Трупала, ОШ „Јован Јовановић Змај“ Малча, ОШ „Надежда Петровић“ из Сићева, ОШ „Стојан Живковић Столе” из Трњана, ОШ „Бранко Миљковић”, ОШ „Карађорђе”.

Ноћ истраживача, у петак, 27. септембра, испунили смо бројним занимљивим садржајима. Предавање под називом „Културно наслеђе блиске прошлости Ниша“, одржао је Хаџи Иван Реди, архитекта и председник Савета за културу града Ниша. Професорка др Весна Станков Јовановић, редовни професор Департмана за хемију Природно-математичког факултета у Нишу кроз предавање „Аналитичка хемија у служби проучавања културног наслеђа“ упознала је све присутне о важности свеобухватног проучавања како би се одредила аутентичност, порекло и старост различитих облика културног наслеђа.

У оквиру ЕУ кутка упознали смо праве научнице – професорке са Филозофског и Природно-математичког факултета: др Јелисавета Тодоровић, др Гордана Ђигић и др Тања Цветковић представиле су европске пројекте у којима учествује Филозофски факултет, а др Весна Станков Јовановић са Природно-математичког факултета испричала нам је своје искуство истраживачког рада на факултету и институтима у Паризу, а чули смо и о европским пројектима на којима учествују друге нишке школе.

У холу Регионалног центра отворена је поставка „Ниш у 18 веку: Интеракција, квиз и ређање модела“, која је ученицима представила Ниш у 18. веку, а на картама су могли да повежу време, споменике и историјске личности из тога времена.

Увече, у Парку знања Регионалног центра Ниш почели су часови за основце и средњошколце. Сви присутни, уз подршку професорке Иване Круљ, са Високе школе примењених струковних студија у Врању, и професорке Соње Шумоња, из Електротехничке школе „Никола Тесла“ у Нишу и наставника Драгана Голубовића и његовог тима из ОШ „Вук Караџић“ у Лесковцу и ОШ „8 септембар“ из Власотинца, ходали су по цифрама броја Пи, решавали Архимедеову бележницу, возили Динамо бицикл, истраживали Паскалов трон, упознали се са радом Ветротурбине и учествовали у радионицама „Чаша чисте воде“ , „Мистерија игре“, „Репрограмирање прошлости“ и  „Кристални свет“.

Манифестацију је посетило више од 700 Нишлија, пре свега наставника и ученика.

 

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.