У Нишу реализована радионица у оквиру пројекта Odyssey

У Нишу реализована радионица у оквиру пројекта Odyssey

У среду, 17. фебруара, у Нишу, реализована је обука и радионица за наставнике о примени дебате оксфордског типа у настави предмета природних и техничких наука, у оквиру међународног пројекта Odyssey (Ерасмус + КА2).

У Регионалном центру за професионални развој запослених у образовању у Нишу одржана је обука за 11 наставника средњих школа из Пирота и Ниша под називом „Примена оксфордске дебате у настави СТЕМ предмета“. Предавачи су били Иван Умељић (Центар за промоцију науке), који је и национални координатор пројекта Odyssey, као и Маја Кескинов, дебатни тренер и наставница филозофије из XIV београдске гимназије.

Током радионице представљене су идеје и циљеви пројекта, говорило се о активностима које су већ спроведене, а подељен је и наставни материјал који ће наставници моћи да користе у наставку пројекта. Присутним наставницима презентован је и видео-материјал настао током самог пројекта, а предавачи су до детаља објаснили како дебата оксфордског типа ефикасно може да се примени у раду са ученицима. Наставници су били у прилици да сазнају све што их занима о самој структури оксфордске дебате, правилима, као и улогама сваког говорника у тиму.

Знања стечена тог дана на обуци, наставници су употребили на крају када су и сами, подељени у тимове, учествовали у дебати. Резолуција је гласила „Развој вештачке интелигенције произвешће бројне социјалне и економске проблеме за људе у блиској будућности“, а сви наставници су показали изузетно интересовање за тему и веома добро се снашли у додељеним улогама – како на страни афирмације тако и на страни негације.

У овом амбициозном пројекту из области образовања који је отпочео у октобру 2018. и траје до марта 2021. године, поред Центра за промоцију науке који је координатор пројекта у Србији, учествују још партнери из Пољске (Институт за геофизику Пољске академије наука), Естоније (Центар за откривање енергије) и Грчке (Хеленски институт за проучавање реторике и комуникације). Пројектом Odyssey руководи партнер из Пољске.

Циљ пројекта Odyssey јесте да развије вештине аргументације и повећа интересовање за предмете из области природних наука, технологије, инжењерства и математике код младих узраста између 13 и 19 година кроз организовање дебатних такмичења на теме из научних области, а као један од главних задатака истиче се повезивање научне заједнице, наставника и ученика.

У септембру 2020. године одржан је национални дебатни турнир средњих школа на Биолошком факултету Универзитета у Београду, а 10 дана касније и национална конференција пројекта на Факултету драмских уметности у Београду. Том приликом, ФДУ је угостио више од 50 наставника који су, поред конференције и панел-дискусије, присуствовали и изузетно неизвесном финалном дуелу дебатног турнира у ком је победу однела Прва крагујевачка гимназија.

За сада је планирано да радионице за наставнике у оквиру пројекта Odyssey буду организоване у Крушевцу, 19. фебруара, и Шапцу, 25. фебруара, док ће датуми обука у осталим местима бити накнадно одређени.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.