У Дому културе у Прокупљу одржана је радионица под називом „Постани ноћни ренџер“, којом је подржана иницијатива за оснивање Парка тамног неба „Видојевица“.
Радионицу посвећену светлосном загађењу, астрономском туризму и заштити природне таме на подручју Астрономске станице Видојевица су водили др Дајана Бјелајац, доценткиња на Природно-математичком факултету у Новом Саду и представник невладине организације Carpe Noctem, др Милан Стојановић из Астрономске опсерваторије у Београду, и Алекса Васић из Центра за промоцију науке.
Главна тема радионице била је како информисати грађане Прокупља о томе на које све начине могу да се укључе у иницијативу оснивања Парка тамног неба у њиховом граду. Радионица се састојала од четири предавања.
На питање шта је светлосно загађење и како оно утиче на здравље и квалитет живота, др Дајана Бјелајац објаснила је да је реч о прекомерном или преинтензивном осветљењу у животној средини, нарочито током ноћи, што може имати негативан утицај на људско здравље. Према њеним речима, проблем светлосног загађења треба решавати, пре свега, едукацијом становништва, јер сви ми природно желимо да што више осветлимо нашу средину, пошто се у светлости и при светлости лакше крећемо и лепше осећамо. Она је навела и да астрономски туризам може допринети развоју руралних средина уопште, посебно ако су оне забачене и изоловане и нема неких других антропогених или природних вредности због којих би туристи дошли.
Др Милан Стојановић изјавио је да је Астрономска станица на Видојевици издвојено одељење Института Астрономске опсерваторије у Београду, а одабрана је након обимног истраживања које је спроведено осамдесетих година прошлог века, током којег су посећивани сви врхови и планине у нашој земљи, тада Југославији.
Представник Центра за промоцију науке Алекса Васић одржао је предавање „Како промовишемо науку“, где су посетиоци били у прилици да чују зашто је важно да се научне информације комуницирају на адекватан начин. Он је истакао важност укључивања грађанства у научни процес и начине који омогућавају да се наука прикаже путем различитих медија.
По завршетку радионице учесници су од невладине организације Carpe Noctem добили сертификат и прилику да постану део иницијативе која има за циљ да оснује Парк тамног неба „Видојевица“. Придруживањем овој иницијативи грађани ће добити алате и едукативни материјал помоћу ког ће моћи да реализују своје идеје усмерене ка подизању свести о проблематици светлосног загађења, као и популаризацији астрономског туризма.
Иницијативу за оснивање Парка тамног неба „Видојевица“ покренули су невладина организација Carpe Noctem, Астрономска опсерваторија у Београду, Центар за промоцију науке и Природно-математички факултет у Новом Саду.