У Сарајеву озваничена сарадња између Верлаб института и ЦПН-а

У петак, 4. октобра, у просторијама Верлаб института у Сарајеву, потписан је Меморандум о сарадњи између Института и Центра за промоцију науке Републике Србије.

Меморандум о сарадњи потписали су проф. др Лејла Гурбета Поквић испред Верлаб института и Данијела Вучићевић, в.д. директора Центра за промоцију науке. Овај меморандум ће допринети достизању заједничких циљева обе институције у области научноистраживачке, стручне и образовне активности.

Од свог оснивања, Центар за промоцију науке активно учествује у партнерским иницијативама, заједничким пројектима и развоју ширег регионалног оквира за промоцију науке и подршку научној писмености. Кроз програме на фестивалима науке, конференцијама и другим догађајима, Центар је значајно допринео унапређењу ових области. Сарадња са Верлаб институтом је успостављена кроз европски пројекат Climateurope2, који има за циљ формирање европске заједнице корисника климатских сервиса.

У оквиру сарадње ове две институције планиране су активности које ће се фокусирати на локалне и регионалне изазове узроковане климатским променама. Посебан акценат биће на развоју иновативних решења која ће омогућити боље прилагођавање климатским променама, као и на стандардизацији и унапређењу метода за ефикасно коришћење климатских података и сервиса у различитим секторима привреде. Ова сарадња ће такође обухватити организовање разноликих активности са циљем подизања свести и преношења примењивог знања о климатским променама.

Меморандумом о сарадњи озваничен је почетак дугорочне сарадње две институције, а прве активности спроведене су већ почетком октобра. Центар је сарајевској публици представио имерзивну уметничку инсталацију „Климатска капсула“, која је од 2. до 5. октобра, у оквиру Путујуће климатске акције Climateurope2 пројекта, била изложена испред Тржног центра Сарајево, а овом приликом организован је и панел о климатским сервисима.