V-ALERT

V-ALERT

Glavni cilj V-ALERT projekta jeste da pomogne u razvoju kulture bezbednosti informacija, s obzirom na to da su ciljne grupe prvenstveno deca u školama i njihovi nastavnici. Cilj projekta je i da se premosti jaz između razumevanja i primene, sa fokusom na studente iz oblasti IKT i IKT stručnjake

Podaci o projektu:

Početak/kraj projekta:

11/2013 – 10/2015

Trajanje projekta:

24 meseca

Sajt projekta:

v-alert.eu

Koordinator:

Hellenic Open University, Grčka

Partneri:
  • Centar za promociju nauke, Srbija
  • Department of Computer Science, University of Cyprus, Kipar
  • Faculty of Science, University of Split, Hrvatska
  • Bulgarian Chamber of Commerce and Industry, Bugarska
  • Besecure, Grčka

Opis projekta:

V-ALERT ima za cilj pružanje mogućnosti zaposlenima u preduzećima i korisnicima informacioni-komunikacionih tehnologija (IKT) da koriste ekonomično i inovativno virtuelno okruženje za učenje, što će u potpunosti podržati doživotno učenje na temu principa informacione bezbednosti. Konzorcijum projekta veruje da će takav ambijent za učenje i podizanje svesti na temu informacione bezbednosti inspirisati i podstaći sve korisnike da vežbaju da bezbedno rukuju informacijama, jer će svi – od direktora preduzeća do svakodnevnih IKT korisnika – shvatiti da imaju interesa da steknu znanja u oblasti sigurnog korišćenja računara.

Vizija V-ALERT je korišćenje jedinstvenog ambijenta koji će simulirati stvarni život i scenarije bezbednosnih pretnji, primere i kontraprimere tako da će različite grupe korisnika biti izložene rizicima i kombinovati kritične veštine, znanja i sarađivati na njihovom prevazilaženju, bez izlaganja svojih organizacija stvarnom riziku. Krajnji korisnici će biti uključeni u virtuelni svet koji će simulirati radna ili obrazovna okruženja iz stvarnog života. Ova okruženja biće obogaćena odgovarajućim multimedijalnim edukativnim materijalima za dalje razumevanje teme. Pedagoški pristup je „učenje kroz rad“ koji može da poboljša iskustveno učenje, da poveća motivaciju učenika i dovede do dubljeg razumevanja i učenja. Osim toga, virtuelno okruženje za učenje koje će se razvijati u ovom projektu biće edukativno sredstvo dostupno on-line 24 sata tokom čitave sedmice, i moći će da podrži udaljeni rad učenika različitog uzrasta stavljajući na raspolaganje alate za razvijanje svesti o bezbednosti informacija na način koji je tehnološki jednostavan, prijatan, bezbedan i ekonomičan.

Virtuelno okruženje obezbediće scenarije u osnovnom jeziku, ali će biti lako proširivo u svakom novom jeziku. U okviru projekta, materijali za vituelni svet za učenje, kao i scenariji, biće dostupni na engleskom jeziku, kao i na svim jezicima zemalja iz kojih partneri dolaze (grčki, srpski, hrvatski, bugarski).

Hellenic Open University iz Grčke, kao koordinator ovog projekta, formirao je konzorcijum partnera koji okuplja stručnjake iz oblasti građenja svesti o informacionoj bezbednosti, visoko kvalifikovane programere i krajnje korisnike iz svih oblasti relevantnog obrazovanja (đaci, nastavnici, IKT studenti i stručnjaci). Svi izabrani partneri imaju znatno iskustvo u okviru dodeljenih zadataka, stečeno, između ostalog, i kroz učešće u značajnim evropskim projektima i međunarodnoj saradnji.

Ostale aktivnosti