У Новом Саду, Европској престоници културе, од 20. јула до 7. августа 2022. реализован је динамичан програм посвећен климатским променама и еколошком отиску.
Централни сегменти овогодишњег art+science-а, изложба Природа будућности у Павиљону Ректората Универзитета у Новом Саду, и програм на Штранду, осмишљени су као одговор на глобалну и локалну потребу за климатском писменошћу, као сетом неопходних знања и вештина за разумевање феномена климатских промена. Посетиоци су били у прилици да истраже радове три интердисциплинарна тима из Србије, који су реализовани у продукцији ЦПН-а, као и три рада иностраних уметника. Иако су радови засновани на различитим погледима на теме климатских промена, загађења и утицаја на животну средину, сви користе савремене уметничке праксе и релевантна научна знања и методе из различитих дисциплина попут биологије, економије, политике или медицине. Заједнички, обједињујући мотив би било разумевање нашег комплексног односа према природи кроз загађење и негативни утицај на околину.
Програм је такође укључивао обиље паралелних дешавања намењених различитим генерацијама, укључујући посебно издање Дечјег научног кампа (ДНK) намењеног средњошколцима, интерактивне ЕкоПункт поставке на више локација по граду, вођене туре, радионицу о енергетској транзицији и завршни разговор о резултатима и будућности пројекта ЕкОтисак и иницираних и успостављених сарадњи.
Центар за промоцију науке је новосадску манифестацију реализовао у сарадњи са локалним партнерима пројекта ЕкОтисак – Филозофским факултетом и Академијом уметности, Универзитет у Новом Саду, и невладином организацијом Зелени Сад – и уз подршку Фондације Нови Сад 2022. Пројекат ЕкОтисак је успостављен као интердисциплинарни простор посвећен научним, уметничким и образовним праксама и знањима, са идејом да се суочимо и боримо против нове климатске реалности и повезаних последица.
Фотографије: Владимир Јанић / ЦПН