Завршен зимски ДНК 2022

Завршен зимски ДНК 2022

Овогодишњи зимски Дечји научни камп, који је и овога пута окупио школарце из читавог
региона, завршен је у петак, 21 јануара

ДНК смо, као и обично, организовали заједно са Одељењем за културу Амбасаде Мађарске Колегијум Хунгарикум Београд, и трајао је недељу дана, од 17. јануара. Услед распламсале пандемије, камп смо организовали у виртуелном простору, на који смо се навикли у претходном периоду.

Током овог кампа уронили смо у свет друштвено-хуманистичких наука. Успели смо макар да загребемо у овај невероватан свет кроз филозофију, педагогију, антропологију и психологију, покушавајући да одговоримо на питање „Како се открива свет?“ На камп се пријавило преко 170 деце, али као и до сада, на то се може додати понеки млађи брат или сестра, најбоља другарица, комшиница, мама, тата, тетка или бака… А могу се и одузети сви они који, нажалост, некада не успеју да се укључе на видео-позиве или они који су током кампа добили температуру. Виртуелни формат Дечјег научног кампа остаје веома драгоцена прилика да мислимо о науци уз децу из свих крајева Србије, али и шире, мада сви једва чекамо прилику да се и уживо дружимо и учимо.

Покушали смо да откријемо како се то сазнаје свет, из угла нас самих и из угла нашег друштва, али и из угла наших кућних љубимаца. Сваког дана кампа постављали смо по једно истраживачко питање: „Шта је игра?“, па смо се бавили етнографским посматрањем, интервјуима, посматрањем са учествовањем да бисмо открили колико су играчке фер, колико су игралишта фер и ко се све и како може играти на њима. Када смо се запитали „Где станује моћ?“ у једном пажљиво испланираном социјалном експерименту заменили смо се са родитељима и осетили какву моћ губимо, а какву добијамо таквом улогом. Но родитељи су ово, наравно, искористили да покажу и какве све одговорности иду уз одређену моћ. На филозофско питање „Шта је добро а шта лоше?“ нисмо сигурни да смо одговорили, али смо се баш запитали око тога шта је човек, шта га чини специфичним, када престаје нечије постојање и какве трагове за то питање можемо пронаћи у филозофској шетњи. Мало нас је забринула мисао да постоји толико много различитих перспектива у филозофији. А дан који смо почели питањем „Шта пси могу да нам кажу?“ проширио се све до тога да ли тарантуле имају личност, колико су стидљиви морски прасићи, а колико јежеви, па и како се може доказати да ли нас љубимци воле. На крају смо имали и ментални експеримент у коме смо правили градове за одређене врсте животиња, било је ту и паса градоначелника и спа центара за хрчке, али можемо вам рећи да у тим градовима готово и да нема људи. Закључили смо да би  свет био много мање загађен када би био по мери животиња. У помоћ у откривању одговора и питања смо позвали наше дежурне научнице и научнике, који су током првог дела дана на кампу разговарали са децом путем групног видео-позива. О томе како учимо кроз игру, разговарали смо са Невеном Митрановић, докторандкињом са Одељења за педагогију Филозофског факултета. У свет филозофије и размишљање о томе како се уопште може сазнавати свет увео нас је др Предраг Крстић са Института за филозофију и друштвену теорију. О томе шта је заправо моћ и ко је има, а ко осваја, причали смо са др Биљаном Станковић са Одељења за психологију Филозофског Факултета, док смо о односу људи и животиња разговарали са антрополошкињом др Соњом Жакулом из Етнографског института.

Деца су сваког дана добијала истраживачке задатке на којима смо радили и које смо делили у Вајбер заједницама, а потом, сваке вечери од 20 часова организовали смо квиз „Великих идеја“, са темом дана у покушају да саберемо утиске и сва наша открића међусобно повежемо. Последњи дан искористили смо за рекапитулацију. Направили смо виртуелни маскенбал, где смо се обукли као појмови и науке које смо сретали током кампа. Од сенки из Платонове пећине, преко владарских моћи, педагогије, али и саме игре па и суперхеројске моћи и запетљаних филозофских мисли, свако је имао прилику да представи свој костим. Била је то и свечана и научна конференција-маскенбал, славље и учење у част још једног успешног Дечјег научног кампа.

Тим који је спровео овогодишњи зимски Дечји научни камп чине: Јелена Јоксимовић и Борис Клобучар из Центра за промоцију науке, и научни демонстратори Жарко Петровић и Дејан Стевић, као и научне демонстраторке Милица Додић, Татјана Радаковић, Дијана Коњуховац, Катарина Драгинић, Милица Милошевић, Антонина Марковић и Софија Исаиловић.

 

 

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.